Nastavení zaměstnance
Zápis nového zaměstnance začíná vždy takto:
zvolíte "nová" a vyplníte postupně tabulku Nový zaměstnanec, Nový pracovní poměr a Pracovní smlouva - takto budete mít připraveno základní nastavení zaměstnance pro další práci.
U zaměstnance, kterého jste si uložili jako "nového" v seznamu zaměstnanců, budete dále doplňovat další nastavení v příslušných záložkách.
Osobní a rodinné údaje
Osobní údaje
V této obrazovce probíhá nastavení základních a osobních údajů zaměstnance - část z nich je již vyplněna - přenesena z pracovní smlouvy, kterou jste zapisovali v rámci zadání nového zaměstnance, chybějící údaje si doplníte. Doporučujeme vyplnění všech nabízených polí.
Adresy
Pokud má zaměstnanec kromě trvalého bydliště ještě i další adresu, na které skutečně bydlí, zapíšete ji použitím tlačítka "nová" a potvrdíte, že jde o adresu korespondenční. Takto označená adresa se vám přenese i do podání oznámení o nástupu na OSSZ.
Pokud potřebujete provést změnu adresy např. trvalého bydliště, pak použitím tlačítka "nová" zadáte tuto adresu a potvrdite volbu „nastavit jako platnou“.
U zaměstnance můžete mít zadanou adresu trvalého bydliště a zároveň i korespondenční adresu.
Důchody
Tato pole slouží pro zápis veškerých důchodů, které pobírá (nebo pobíral) zaměstnanec. Nový důchod zapíšete volbou "nová" - zvolíte datum přiznání a druh důchodu z nabídky
K jednomu zaměstnanci můžete zadat neomezený počet různých typů důchodů. Tyto jsou definovány daty platnosti a mohou se vzájemně překrývat.
Na toto navazuje nový přehled :
Zde jsou zobrazeni zaměstnanci s důchody a u každého typu důchodu jsou vyznačeny jeho možné mzdové dopady. Důchody lze sledovat z různých hledisek a kontrolovat nastavení hodnot majících vliv na mzdu z příslušného hlediska. Např. zaškrtnutím nároku na slevu na dani či dodržování minimálního VZ pro ZP (osoba za kterou platí pojistné i stát).
Datum dovršení důchodového věku - zde si můžete dopředu nastavit den vzniku nároku na starobní důchod (pomocný Vám bude odkaz na Kalkulačku pro stanovení důchodového věku u zaměstnance). Správné vyplnění tohoto údaje Vám zaručí následné správné vyplnění evidenčního listu důchodového pojištění i v případě, že si zaměstnanec nepožádá o starobní důchod při dovršení věku a dále pokračuje v pracovním poměru.
Nezahrnovat do povinného podílu
Jedná se o doplňkové nastavení pro účely plnění povinného podílu osob se ZPS - do výpočtu počtu zaměstnanců pro účely plnění povinného podílu osob se ZPS jsou zahrnováni všichni zaměstnanci, kteří mají zadaný typ pracovního poměru Pracovní smlouva a dále HPP (zaměstnanci na dohody tam zahrnuti nejsou). U běžných zaměstnanců bude toto políčko vždy prázdné. Pouze v případě, že byste do povinného podílu nechtěli z nějakých důvodů zahrnovat osobu, u které máte zadáno HPP, vyplníte háčkem toto políčko (dříve takto byli označováni např. jednatelé, kteří měli uzavřenou pracovní smlouvu na funkci "jednatel" - tato kombinace již v dnešní době není možná).
Kapitoly:
Na této stránce najdete:
Nastavení pojistného
Nastavení zdravotní pojišťovny
Nastavení provedete takto:
Automaticky počítat zdr. poj. z min. mzdy u zaměstnanců, kteří nedosahují (a ani nebudou) min. mzdy a zvolili si tohoto zaměstnavatele (nemají více PP) k odvodům na ZP (vy jste tím pověřeným zaměstnavatelem, který je povinen odvádět z minima). POZOR! V případě DPP a DPČ malého rozsahu v měsících, kdy zaměstnanec nedosáhne rozhodného příjmu pro vznik pojištění, nebude ani při zaškrtnutí této volby pojistné vypočteno
Rozdíl ZP do min. mzdy hradí zaměstnavatel - při běžném zpracování mezd počítá ZP k tíži zaměstnance. V případě zaškrtnutí výše uvedené volby se zaměstnanci ve mzdě srazí pouze 4,5% z min. mzdy a dopočet do min. mzdy hradí zaměstnavatel (9,0% z částky do min. mzdy – pozor – v tomto případě jde o nedaňové náklady).
První přihlášení ke zdravotnímu pojištění u cizince
Pokud potřebujete přihlásit ve zdravotní pojišťovně nástup cizince, kterému ZP doposud nepřidělila číslo pojištěnce, musíte postupovat podle metodiky VZP určené pro tyto případy:
Při prvním oznámení nástupu zaměstnance, který nemá na území ČR trvalý pobyt a který ještě nemá u zaměstnavatele od pracoviště VZP přiděleno číslo pojištěnce, se do položky Číslo pojištěnce zapíše pohlaví a datum narození tímto způsobem:
muž narozený 5. 7. 1963 – M05071963
žena narozená 15. 03. 1969 – Z15031969
Při dalších hlášeních o tomto zaměstnanci, kdy již má zdravotní pojišťovnou přiděleno číslo pojištěnce, se uvede toto číslo pojištěnce (z průkazu pojištěnce nebo z oznámení od pracoviště VZP) - v nastavení si toto číslo přepíšete a záznam uložíte.
a následně tohoto pojištěnce přihlásit příslušným kódem pro okruhy cizinců podle státu původu - taktéž dle metodiky VZP:
Kód „E“ použije zaměstnavatel místo kódu „P“ pro přihlášení zaměstnance, osoby z EU. Pokud tento pojištěnec nemá ještě přiděleno číslo, uvede se do místa pro číslo pojištěnce pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození. Pokud již bylo číslo pojištěnce přiděleno, uvede se toto číslo.
Kód „C“ použije zaměstnavatel místo kódu „P“ pro přihlášení zaměstnance, který nemá trvalý pobyt na území ČR a je ze státu mimo EU (případně pro přihlášení cizince s trvalým pobytem, který ještě nemá přiděleno číslo pojištěnce). Do místa pro číslo pojištěnce se uvede pohlaví M (muž), Z (žena) a datum narození – viz dále odstavec Číslo pojištěnce VZP. Na zvláštním seznamu se uvede příjmení, jméno a výrobní číslo průkazu o povolení k pobytu cizince.
U běžných zaměstnanců bude pole "jiná správa sociálního zabezpečení" vždy prázdné, toto pole bude vyplněno pouze v těchto případech:
1. Zaměstnavatel má více provozoven zapsaných do OR a tyto jsou v jiných okresech a mají tedy odlišné správy OSSZ (další mzdová účtárna).
2. Zaměstnavatel zaměstnává cizince, který se prokázal formulářem E101, tzn., že zaměstnavatel je povinen odvádět SP do jiného členského státu EU dle předpisů příslušného státu.
Předpokladem tohoto zadání je skutečnost, že příslušnou další správu sociálního zabezpečení máte zapsanou v parametrech mezd. Pokud je okno pro "Jinou správu soc. zabezpečení" prázdné, znamená to, že zaměstnanec patří pod základní správu sociálního zabezpečení uvedenou v parametrech mezd.
Nerezident vyslaný do ČR – daň se počítá dle právních předpisů státu trvalého bydliště. U zaměstnance v daňových údajích zaškrtnete volbu „ vyslaný zaměstnanec´´. Program v tomto případě nebude u takového zaměstnance počítat daň a tuto je nutné zadat pomocí mzdové položky s doporučeným kódem 953 přímo do výkazu práce pro daný měsíc.