V některých případech, například pro testování popřípadě nějaké hromadné změny velkého množství dat, je nutné nebo vhodné vytvořit kopii produkčních dat a v této kopii odzkoušet potřebné funkce či práci.

Jak vytvořit kopii účetní jednotky z produkčních dat není nijak složité. Je k tomu potřeba správce SQL serveru. Samotný uživatel k tomuto procesu nemá v 99% oprávnění. Co vše je k tomu potřeba, je uvedeno v této kapitole.


Co musí udělat uživatel programu - SUPERVISOR

 1. Vytvořit novou účetní jednotku standardním způsobem
 2. Minimálně jednou do této jednotky vstoupit a nastavit v modulu Správce - Globální předvolby 
 3. Ukončit práci v této nové jednotce


Co musí udělat IT správce SQL Serveru

 1. Vytvořit aktuální zálohu SQL databáze produkční účetní jednotky (vytvoří se .BAK soubor)
 2. Obnovit tuto zálohu do nové databáze. Název zvolíme libovolný, např. TestovaciDB  a při obnově vypneme "Tail-Log" v sekci Options  Databáze se obnoví a vznikne tím kopie produkčních dat.

   
 3. Máme vytvořenou kopii databáze, teď už jen stačí v Premieru upravit nastavení naší testovací jednotky
 4. Je nutné nastavit tuto testovací jednotku stejně jako produkční s jediným rozdílem. Název pole "Sqldbname" napíšeme podle názvu testovací DB.
  Nezapomeneme také nastavit oprávnění SQL uživatelům, kteří do této jednotky budou vstupovat. Ať už je nastaveno v účetní jednotce volba "Winaut" nebo se uživatel ověřuje pomocí účtu na SQL serveru, je potřeba tomuto uživateli nebo skupině povolit vstup do testovací databáze. To provedeme také na SQL serveru, viz. obrázek níže  
 5. Pokud je nutné přenést z produkční účetní jednotky nastavení uživatelských předvoleb, zkopírujte tři soubory s názvem "LOKAL.*.*" z adresáře \premier\FAxx\ (místo xx je číslo účetní jednotky) do adresáře s testovací účetní jednotkou FAxx

    • No labels